Aroomiteraapia

Lõhnadel on meile erakordselt suur mõju. Erinevad aroomid kas inspireerivad meid, muudavad meid rahulikuks, aitavad lõõgastuda, ergutavad või isegi ärritavad.

Aroomiteraapia on looduslik, loomulik ravimenetlus, kus kasutatakse eeterlikes õlides olevaid kontsentreerituid taimeenergiaid, mis on saadud taimedest ja kasutatakse massaaži ja inhalatsiooni puhul ning kompressidele ja vannidele lisatuna. See on meeldiv ja naudingut pakkuv kogemus, mis tervendab keha ja kaunistab meelt.

Aroomiteraapia ajalugu

Aroomiteraapia sünnilugu ulatub enam kui 3500 aasta tagusesse aega, kui egiptlased hakkasid põletama aromaatsetest puudest, taimedest ja vürtsidest tehtud viirukit. Vanad egiptlased uskusid nimelt, et viirukisuits kannab nende palved ja soovid otse jumalateni. Egiptlased teadsid taimedest palju ning kasutasid oma valitsejate balsameerimiseks muu hulgas seedripuud, nelki, kaneeli, galbani-vaiguputke, mürri, nardi ja kadakamarju. Kui hauakambrid XX sajandil avati, oli neis aromaatsete taimede lõhna ikka veel tunda.

Egiptlased avastasid tõenäoliselt esimesena aroomiõlide ja õlisegude raviomadused. Vaarao Imhotep (2780–2720 eKr) õhutas arste ravima haigeid õlide, taimede ja aromaatsete taimedega ravima ning iidsete tekstide järgi otsustades kasutati Egiptuses eeterlikke õlisid kõikide tõbede vastu, alustades podagrast ja lõpetades vaimuhaigustega.

Egiptlased armastasid end ka lõhnastada: pidustuste ajal kandsid naised peas loomarasvast ja aroomiõlidest tehtud koonuseid, mis vabastasid meeldivat lõhna, sedamööda kuidas päikese käes sulasid.
1539–657. Kristuse-eelse aastani õppisid egiptlased end üha paremini eeterlike õlidega ravima ja neid kosmeetikas kasutama, kuni hakkasid viimaks valmistama parfüüme. Paarsada aastat enne Kristuse sündi peeti Egiptuse lõhnatööstust Lähis-Ida parimaks. Egiptuse parfüümiloojad olid oma meisterlikkuse poolest lausa nii kuulsad, et kui Julius Caesar pärast Egiptuse Rooma naasis, loobiti Caesari ülemvõimu märgiks rahva hulka lõhnapudeleid.

Kreeklasedki õppisid lõhnade kohta kindlasti palju just egiptlastelt, kuid sellest hoolimata omistab kreeka mütoloogia lõhnatarkuse maaletoomise jumalatele. Ka kreeklaste silmis polnud aroomiõlid pelgalt kosmeetikavahend – meditsiini isaks peetav Hippokrates suitsutas taimeõlisid just nende tervistava toime pärast. Kui kreeka parfümeer Megallus segas kokku mürri ja rasvõli ning valmistas parfüümi, mille nimetas megaleioniks, selgus, et ka seda sai kasutada nii lõhnana, põletikuvastase nahahooldustootena kui haavu parandava määrdena.

Hiljem rajasid roomlased oma impeeriumi juba egiptlaste ja kreeklaste teadmistele. Millalgi 50.–70. aasta vahel kirjutas kreeka arst, farmakoloog ja botaanik Pedanius Dioscorides viieköitelise entsüklopeedia „De Materia Medica“, milles tutvustas ligi viiesaja taime raviomadusi. Dioscorides tundis huvi ka destilleerimise vastu, kuid eraldas taimedest üksnes aromaatset vedelikku ega tegelnud eeterlike õlidega.

Eeterlike õlide destilleerimises toimus läbimurre XI sajandil, kui Pärsia päritolu teadlane Avicenna leiutas auruga destilleerimise, mille puhul taimeaur liikus mööda toruspiraali vastuvõtjasse ning jahtus tõhusamalt. Sestpeale hakati eeterlikele õlidele ja nende raviomadustele rohkem tähelepanu pöörama.
XIII sajandiks sündis farmaatsiaäri ja eeterlike õlide tootmine sai sisse õige hoo. Kui XIV sajandil puhkes katk, mis tappis miljoneid inimesi, kasutati selle tõvega võitlemiseks mitmesuguseid ravimtaimi. Arvatakse, et mõned parfüümimeistrid pääsesid katkust eluga ainuüksi seepärast, et puutusid nii tihedalt kokku aromaatsete taimedega.

XV sajandil destilleeriti eeterlike õlide saamiseks üha enam taimi, muu hulgas viirukit, kadakat, roosi, salveid ja rosmariini, ning sajandi lõpupoole avaldati ka suur hulk taimeraamatuid.

XVI sajandil võis eeterlikke õlisid osta juba apteegist ja parfümeeriat hakati pidama kunstivormiks.  16.sajandil Saksamaal elanud füüsik Jerome Brunswick kirjutas üles 25 eeterlikku õli. Tänapäeval on nad kõik veel kasutuses.

XIX sajandiks oli lõhnatööstus muutunud nii tähtsaks, et naised kandsid oma lemmiklõhna lausa juveliiri valmistatud pudelikesega kaasas. XIX sajand oli tähtis ka seepärast, et teadlased suutsid eraldada eeterlikest õlidest tähtsaid koostisosi, mille abiga hakati valmistama sünteetilisi kemikaale ja ravimeid.

XX sajandil tekkis prantsuse keemikul René-Maurice Gattefossél huvi selle vastu, kuidas eeterlike õlidega haigusi ravida. Algul keskendus Gattefossé pigem nende lõhnaomadustele, kuid teadlase uudishimu eeterlike õlide ravivõimete vastu kasvas pärast seda, kui ta oli kõrvetanud kätt ja pistis selle lähimat vedelikuanumat otsides lavendliõlipurki. Põletus paranes kiiresti ja mehe käele ei jäänud ühtki armi. Nii kirjutaski ta 1928. aastal artikli, milles kasutas aroomiteraapia mõistet ja toetas mõtet, et eeterlikke õlisid tuleks kasutada tervikuna, ilma et neid lagundataks algaineteks. 1937. aastal andis ta välja sellekohase raamatu, mida avaldatakse ja loetakse ka nüüdisajal innukalt.

Teise Maailma sõja ajal jätkas aroomiteraapia alaseid uuringuid prantsuse arst dr. Jean Valnet, kes edukalt kasutas eeterlikke õlisid haavatud sõdurite ravimisel manustamise teel. Samal ajal austria biokeemik Marguerite Maury arendas eeterlike õlide kasutamist massaaži tehnikates.

Antibiootikumide ja keemiliste antiseptikute areng lükkas sel perioodi nende jõuliste naturaalsete kasutamise tahaplaanile.

Prantsusmaal on aroomiteraapiat põhiliselt arendanud arstiteadus. Üle 1500 prantsuse arsti on saanud vastava koolituse ning nad määravad eeterlikke õlisid nii sise kui välispidiseks kasutamiseks. Prantsuse, Austraalia ja teiste maade teaduslikud uuringud näitavad,et eeterlike õlide kasutamisel aroomiteraapias on kindlad teraapilised omadused.

Tänapäeval

Tänapäeval püütakse nii kosmeetikas kui ravis kasutada üha enam looduslikke aineid. Eeterlike õlide tarvitamine pole kunagi lakanud, kuid teaduse areng surus aroomiõlid tagaplaanile. Nüüd, kui inimesed muutuvad päev-päevalt teadlikumaks sellest, kui halbu kõrvalmõjusid võib olla sünteetilistel ainetel, on paras aeg pöörata pilk uuesti iidsete ilutoodete ja ravimite, aroomiõlide poole.

Eksperdid kinnitavad, et inimkeha reageerib sissehingatud eeterlikule õlile lausa kolme sekundi jooksul. Aroomiõlide inhalatsioon suurendab keha loomulike valuvaigistite ja tujuparandajate, endorfiinide, neurotransmitterite ja antikehade tootmist. See omakorda tugevdab immuunsüsteemi, tekitab üleüldise heaolutunde ja tervendab kogu keha.

Kui tunnetame erinevate lõhnade mõju oma enesetundele, siis õpime lõhnade abil end toetama: lõõgastuma lõhnade abil peale pingelist tööpäeva, looma romantilist õhkkonda, ergutama end enne spordivõistlust jne.

Lõhnu on kasutatud palju ka erinevates kultuurides ravi eesmärgil. Lõhnataimed ja ekstraktid olid väga hinnatud vanades kultuurides, ulatudes Babülooniast ja Pärsiast kuni India ja Hiinani.

Juba 3000 aasta tagustes meditsiinitekstides on loetletud mitmeid lõhnataimi ja nende kasutusvõimalusi.

Eeterlikud õlid võiessentsid on taime aromaatse ja lõhna materjali kõige potentsem osa. Harilikult saadakse neid lilledest, lehtedest, vartest, koortest, aromaatsetest taimedest või puudest destilleerimise teel. Näiteks kummeli õli saamiseks korjatakse õisi, sidruni jaoks kasutatakse koort.  Mündiõli saamiseks kasutatakse tervet taime ja sandlipuuõli saamiseks kasutatakse puu südamikku, et toota mõned tilgad eeterlikku õli on tihti vaja suurt kogust toormaterjali.

Looduspoodides ja apteekides müügil olevad eeterlikud õlid kujutavad enesest puhastatud taimseid õlisid. Need on veest hulga kergemad, kergestisüttivad, ülikergelt lenduvad ja isegi toatemperatuuril aurustuvad, seepärast segatakse neid aurustumise vältimiseks teiste ainetega.

Lõhnravis kasutatakse kindlasuunalise mõjuga kompositsioone eeterlikest õlidest, neis võib sisalduda üle tuhande bioloogiliselt aktiivse komponendi. Lõhnade mitmekesine toime inimorganismile tagatakse nende koostise mitmekesisusega.

Eeterlikud õlid ja nende aroomid toimivad inimorganismile haistmise, kopsude, naha, seedetrakti ja ümbritseva keskkonna kaudu.Kuna eeterlikud õlid on tugevalt kontsentreeritud, mõõdetakse nende doosi harilikult tilkadena.

Eeterlikke õlisid võib kasutada kas ühekaupa või siis ka kombineeritult, mitut aroomiõli omavahel segades. Laialdasema toime saamiseks ongi tihti hea kasutada just mitut aroomiõli korraga.

Eeterlikke õlide ostmisel tasub tähelepanu pöörata nende puhtusele ja kvaliteedile, sest muidu ei saa olla kindel, et kasutades just soovitud tulemust on võimalik saada või võivad kaasneda ka ootamatud kõrvaltoimed. Tõsi küll, kvaliteet aroomiõlid on hinnaklassilt ka kallimad ja kui veel rääkida ökoloogiliselt puhtast toorained saadud aroomiõlides, siis on hinnaklass veelgi kõrgem. Üldisemalt oleneb aroomiõli hind sellest, kui palju kulub toorainet, et seda saada.

Kuigi kasutatakse sõna eeterlik- või aroomi õli, siis see ei tähenda, et tegu oleks õliga sõna otseses mõttes. Et selles veenduda ja ühtlasi olla kindel, et teie poolt ostetud eeterlik õli pole mitte mingis baasõlis lahjendatud õli, soovitan teha testi. Pange tilk aroomiõli puhtale paberile, kui on tegu kvaliteetse aroomiõliga, siis kui paberilt on lahkunud lõhn, siis on lahkunud ka plekk.

Lõhnadega saad rikastada oma elu erineval viisil: põletades kodus viirukeid, lõhnaküünlad, masseerides oma keha lõhnava õliga, tehes endale aroomiõliga vanni, pritsides tuppa mõnusat aroomiõliga segatud lõhnavett, süüdates kodus aroomilambi jne.

Õlide kasutamine

Külmetuse, gripi, põskkoopapõletiku ja köha puhul aitavad vannid, auru sissehingamine (inhalaatorit küsige apteegist) ja ruumide lõhnastamine.Kasutada soovitatakse kadaka-, eukalüpti-, teepuu-, kampri-, tüümiani-, piparmündi-, männiokka-, majoraani-, lavendli- ja sidruniõli.

Kõrvavalu korral soovitatakse vatitopile tilgutada 1–2 tilka piparmündiõli või mentoolõli ja asetada see ettevaatlikult kõrva (mõjub kõrvanärvi kaudu).

Ruumide aromatiseerimiseks võib kasutada ka kaneeli ja nelki.

Kodu saab suurepäraselt värskendada, lisades mõned tilgad aroomiõli (nt. sidrunhein, kadakas) põrandapesuvette; pritsides veega lahjendatud aroomõli (nt. lavendel, apelsin) tuppa ja voodilinadele.

Köha puhul kuristada kurku kolm korda päevas teelusikatäie veega, kuhu on lisatud kaks tilka eukalüpti-, lavendli- või kadakaõli. Köha korral soovitatakse ka segada tilk teepuuõli lusikatäie meega ja hõõruda rindkerele. Ööseks soovitatakse magamistuppa asetada kuumavee kauss, kuhu on tilgutatud viis tilka piparmündiõli.

Eeterlikud õlid on kõrgelt kontsentreeritud ning reeglina ei tohi neid kasutada lahjendamata.

Lahjenda õlisid näiteks mandliõlis, kookosõlis või avokaadoõlis  1 spl õli kohta 2-3 tilka aroomiõli.

Eeterlikke õlisid on kosmeetikavahendina kasutatud vaaraode ajast peale. Ka tänapäeval võib neid segada massaažiõlide, kreemide, toonikute, šampooni, dušigeeli ning näo- ja kehamaskide hulka. Kui tahate rikastada oma šampooni või dušigeeli, laske enne pesema hakkamist teelusikatäie šampooni või geeli hulka kaks kuni neli tilka õli. Pärast õliga segatud šampooni võite kasutada palsamit. Näo- ja kehamaskide teelusikatäiele tuleb lisada kolm kuni viis tilka õli. Kui mask hakkab nahal pisut kipitama, ei tasu lasta end sellest heidutada, sest see annab märku õlide aktiivsusest. Teelusikatäie kreemi ja tooniku hulka pannakse kaks kuni neli tilka aroomiõli. Kreemi võib valmistada ka varuga, kuid see tuleb kasutada ära nädala jooksul, enne kui aroomiõli kasulikud ained sellest lenduvad.

Aroomilampi tuleb asetada küünal, küünla kohal olev anum täita veega, kuhu omakorda tilgutada 4–7 tilka aroomiõli. Küünlaleek soojendab anumat ja peagi täitub ruum soovitud lõhna või lõhnade seguga. Selline segu lõhnab kõige intensiivsemalt kuni neli nädalat pärast valmistamist. Kasutusaega pikendab tunduvalt paari tilga eeterliku õli lisamine ja aeg-ajalt segamine.

Aroomisauna saab, kui 70kraadise poole liitri leilivee kohta lisada 1–2 tilka aroomiõli. Duši all tuleks lisada 1–3 tilka õli niiskele pesukäsnale. Dušš ergutab või aitab lõdvestuda sõltuvalt vee temperatuurist ja eeterliku õli valikust. Ärge lisage eeterlikke õlisid kaubanduslikult lõhnastatud dušigeelidele ega vannivahtudele, sest see võib põhjustada nahaärritust.

 

Õlide omadused

Aniisiõli on antiseptilise, valuvaigistava, puhitusvastase, röga ja köha lahtistava, toniseeriva ja ainevahetust stimuleeriva ning seedimist soodustava toimega.

Apelsin – Meeleolu parandav, depressioonivastane, rõõmu- ja rahutunnet tekitav, lõdvestav. Ravib kõhuhädasid, vähendab menstruatsioonivalusid. Soodustab seedimist, tõstab söögiisu. Ergutab maksa ja pankrease tegevust. Antiseptiline, baktereid hävitav.( Kuna kaotab kiiresti oma mõju, tuleks seda osta korraga väiksemates kogustes.)
Basiilik – Tasakaalustav ja närve tugevdav, masendust leevendav, ajutegevust ja vereringet ergutav. Ravib maokatarri, kõhukinnisust, soolte- ja seedimishäireid, põiepõletikku, menstruatsioonihäireid, reumahäireid, putukate hammustusi, veenilaiendeid. Lõdvestab krampe. NB! Ei kasutata raseduse ajal!

Bergamot – Meeleolu tõstja ja hea tuju looja. Stressi, masendust ja hirmu leevendav, unehäireid kõrvaldav. Nahapõletike ja vinnide raviks, söögiisu tasakaalustav, jämesoolepõletikku, hemorroide, suupõletikke raviv, valusid leevendav, palavikku alandav, higilõhna ärahoidev, krampe leevendav. Antiseptiline, baktereid hävitav. NB! UV-kiirtele tundlikkus! Koos alkoholiga võib tekitada kurvameelsust!
Estragon – Allergiaid leevendav, infektsiooni- ja põletikuvastane, viirusi hävitav. Leevendab närvivaevustest põhjendatud krampe. Reguleerib ebakorrapärast menstruatsiooni, leevendab lihaskrampe, üleväsimust, närvivalusid, ishiast ja sooltepõletikke. Väga positiivne õli. Sobib lastele.
Eukalüpt mida kasutatakse meditsiinis ja aroomteraapias, toodetakse peamiselt sinise eukalüpti ehk palavikupuu, vähem lõhnaeukalüpti lehtedest veeauruga destilleerimise teel. Avab hingamisteed, puhastab ja värskendab toaõhku, takistab mikro­organismide paljunemist. Ravib hingamisteede infektsioonihaigusi, reumahäireid ja lihasevalusid, kõrvavalu ja põskkoopapõletikku. Rahustav ja jahutav, mõtteid selgitav ja lõdvestav, vererõhku alandav, reumatismi ja lihasvalusid leevendav, infektsiooni, põletikke, krampe, liigesepõletikke, kõrgvererõhku raviv.
Fenkol – Üldise rahustava toimega, lihaseid lõdvestav, südant tugevdav. Krampe leevendav, seedimist ja menstruatsioone korrastav, söögiisu parandav, astmat ja jämesoolepõletikku, südamekloppimist raviv, üleminekuaastate vaevusi leevendav. NB! Raseduse ajal ei kasutata!
Greip – Aitab masenduse ja vaimsete pingete puhul, peavalu puhul. Intensiivistab vedeliku eraldumist organismist, vabastab liigsest kehakaalust ja tselluliidist massaaži abil. Baktereid hävitav, toaõhku desinfitseeriv.
Ingver – Vaimset ja füüsilist stressi maandav, seedehäireid, kõhulahtisust, reumaatilisi valusid ja merehaigust leevendav, valuvaigistav, söögiisu tõstev, seksuaalsust suurendav.
 Jasmiin – Enesetunde parandaja. Toob tagasi elutahte pärast suuri pettumusi, alaväärsustunnet ja stressi. Mõjub tugevamalt koos viirukiga. Reisivaevuste puhul kasutades koos neroliga ergutab, stimuleerib mõtlemist.
Kadakas aitab taastada hingelist tasakaalu stressi ja hirmude puhul. Stimuleerib vereringet, lümfitalitlust, tugevdab organismi immuunsussüsteemi. Kasutatakse reuma, ishiase, artriitide ja podagra raviks. Hoiab ära hingamisteede põletikke, väljutab vedelikke ja lima. Ei sobi kasutada raseduse, neerukivide ja munasarjapõletike korral.
Kikkaputk – Rahustab, kõrvaldab stressist põhjustatud häireid, tugevdab südant. Kasutatakse anoreksia, kõhugaaside, sooltespasmide, põletike, unetuse ja vere paksenemise korral.
Küpress – Avab veenide ja veresoonte ummistusi, parandab vereringet, veenilaiendeid. Aitab hemorroidide, alajäsemete paistetuse, köha, närvide üleväsimuse, rasvase naha, eesnäärmepõletiku, kuse- ja suguteede vaevuste puhul. Hoiab ära infektsioone.
Lavendel – Omab rahustavat toimet kesknärvisüsteemile, soodustab rahulikku ja sügavat und, tugevdab organismi, südant. Ravib põletusi, haavu, külmamuhke ja mädapaiseid. Alandab vererõhku, on valuvaigistav, infektsioone ja põletikke ärahoidev.
Loorber – Tasakaalustab ja taastab närvisüsteemi, takistab pärmiseente, bakterite ja viiruste levikut. Leevendab valusid, krampe. Soodustab vere hüübimist. Ravib köha, lahtistab röga. Parandab suuhaavu, aknet, haavapõletikke, hambavalu, kõrva- ja kurgupõletikke, lihaskrampe, liigesepõletikke, reumat. NB! Puhas õli on nahkaärritav!
Majoraan – Rahustav, ahistust ja pingeid eemaldav, unetust raviv. Vedelikke väljutav, veresooni laiendav. Omab krampe lõdvestavat ja valuvaigistavat toimet. Sobib reuma, lihaspingete, hingamisteede häirete, kõrvavalu, põskkoopapõletike raviks. Alandab vererõhku ja vaigistab südamekloppimist, parandab seedimist, lõdvestab lihaseid.
Mandariin tasakaalustab närvi­süsteemi, rahustab, lõdvestab, soodustab und. Virgutab seedimist ja sapieritust, leevendab krampe ja valusid. Lastele sobiv kõhuvalu, luksumise ja röhituste puhul. Antiseptiline, hävitab seeninfektsiooni. Taastab tervise pärast kurnavat haigust.
Muskaatsalvei – Annab tuge füüsilise, närvide ja seksuaalelu madalseisu korral. Aitab menstruatsioonivalude ja lihasevalude puhul. NB! Nõrgendab keskendumisvõimet, ei sobi kasutada täpsust ja kiirust vajava töö korral.
Must pipar – Stimuleeriv ja soojendav, lihasjäikuse ja valu leevendaja. Tugevatoimeline, ning nõuab ettevaatlikku kasutust.
Mustkuusk – Organismi üldseisundit ja närvisüsteemi tugevdav. Infektsioone takistav, põletikke leevendav, parasiite hävitav. Ravib aknet, kopsupõletikku, munasarjade alatalitlust, soolte seennakkust, kuiva ekseemi, kilpnäärme ületalitlust, valusaid ja paistes liigeseid, eesnäärmepõletikku, lihaste reumat, solaarpleksuse krampe. Positiivne, tugev, maskuliinne õli.
Mänd – Õhku puhastav, värskendav. Taastab hingelise tasakaalu. Ravib hingamisteede haigusi, leevendab artriiti ja lihasevalu, suurendab mehelikku potentsi ja elujõudu. Desinfitseerib toaõhku gripi ja teiste nakkushaiguste ajal.
Mürr on araabia mürripuult saadav tugevalõhnaline mõru maitsega kummivaik. Võeti kasutusele umbes 5000 aastat tagasi. Kasutati peamiselt suitsutusvahendina mitmesugustel riitustel, surnute palsameerimisel ja hiljem meditsiinis. Mürr puhastab ning ravib hingamisteid, parandab seedeorganite tööd, ravib kopsupõletikku, kõhulahtisust, kilpnäärme ületalitlust, suuhaavu, viiruslikku maksapõletikku ja punataudi.
Mürt – Antiseptiline, põletikuvastane, katarr ja kõhuhaigused. On õrnalt rahustav.
Nelk – Meeleolu tõstmiseks, ruumide lõhnastamiseks – sobib haige tuppa! Hambavalu leevendav. Tugeva baktereid hävitava toimega.
Nerol – Närvisüsteemi ergutav ja tasakaalustav, masendust kaotav. Seedetegevust, maksa ja pankrease tööd stimuleeriv, naharakke uuendav, kõrget vererõhku alandav, parasiite ja soolenugilisi hävitav.
Niaouli – Leevendab neurootilist masendust peale viirushaiguste põdemist. Ravib veresoonte lupjumist, paiseid, psoriaasi, põskkoopapõletikku, neelupõletikku, kopsupõletikku, ülemiste hingamisteede põletikke, koolerat, kõhulahtisust, soolte haavandeid, hemorroide. Leevendab allergiaid, alandab vererõhku.
Palmaroos – Tugevdab ja elustab närvikava ja südant, tõstab meeleolu. Nahateraapias tasakaalustab rasueritust, ravib põskkoopa põletikku, tupepõletikku, kõrvapõletikke, kopsupõletikku, ekseemi, psoriaasi, nahalöövet, aknet, bakteriaalset ja viiruslikku sooltepõletikku. Parandab vanu haavu ja katkenud veresooni. Takistab seeneinfektsiooni, tapab viirusi.
Patshuli – Avab nahapoore, kiirendab vereringet. Kasutatakse herpese, dermatiitide ning põletike raviks. Eriti soovitatav kuiva naha puhul.
Pelargoonium – Organismi üldist toonust tõstva ja rahustava toimega. Maandab vaimset ja füüsilist stressi. Soodustab vedeliku eritumist organismist, vähendab paistetust. Tasakaalustab naistel hormonaalset tegevust. Soovitav kasutada ka menstruatsioonihäirete ja palavikuseisundi puhul. Sobib kasutada nahaprobleemide raviks, nagu ekseem, infektsioon, vöötohatis. Tasakaalustab rasueritust: Normaliseeriv toime nii kehale kui vaimule.

Petitgrein – Kasutatakse sarnaselt neroli õlile stressi maandamiseks, närvikava tasakaalustamiseks ja tujutõstva vahendina. Sobib neurootilise astma rahustamiseks koos viiruki ja ravensaraga. Leevendab lihaskrampe, hoiab ära hingamisteede põletikke.Hea vahend noorukitele akne ja paisete raviks. Kui neroliõli peetakse liiga kalliks, saab petitgreini ja bergamotiõli ühendist sama mõju meelte rahustamiseks ja stressi leevendamiseks.
Ravensara – Rahustav ja und soodustav, stressi maandav, närvitegevust virgutav, valuvaigistav, lihaseid lõdvestav, köha leevendav, immuniteeti tugevdav, vöötohatist, kopsupõletikku, soolte viirusnakkusi raviv.
Rooma kummel – Meeli rahustava toimega. Valuvaigistav, seedehäireid parandav.
Roos – Masendust, muresid ja tuska peletav. Loob heaolutunnet ja harmooniat. Sobib naistehaiguste raviks.

Piparmünt on tõhus antiseptik. Vanas Egiptuses kasutati piparmünti toidu ja veini lõhnastamiseks. Piparmündiõlil on värskendav, antiseptiline ja valuvaigistav toime. Tugeva antiseptikuna leiab rakendamist külmetushaiguste ja gripi, hingamissüsteemi õõnte ja urgete põletike, köha, bronhiidi, nohu ning hingamisteede ärrituse korral, samuti nahapõletike ja nahaärrituste korral. Puhastab ja värskendab toaõhku. Jahutav, hingamisteid avav. Leevendab iiveldust, peavalu. Soodustab seedimist, rahustab närve. Stimuleerib mõtlemise selgust. NB! Alla 6a laste puhul on piparmündiõli keelatud.
Ravensara – Rahustav ja und soodustav, stressi maandav, närvitegevust virgutav, valuvaigistav, lihaseid lõdvestav, köha leevendav, immuniteeti tugevdav, vöötohatist, kopsupõletikku, soolte viirusnakkusi raviv.
Rosmariin – Kaotab väsimuse, värskendab mälu, stimuleerib mõtlemise selgust, ainevahetust ja vereringet. Sobib reuma ja lihaspingete raviks. NB! Hoiduda epilepsia, raseduse ja kõrge vererõhu korral. Lisab adrenaliinieritust.
Saksa kummel – Leevendab allergiaid, põletikuvastane, krampe lõdvestav, haavade armistumist kiirendav, seedimis- ja soolestikuhäireid parandav. Ravib põiepõletikku, kõrvapõletikku, ekseeme, mao haavandtõbe, nahainfektsioone.
Sandlipuu – Masendust, närvilisust ja stressi alandav, unetust raviv, meditsiinis kasutatav negatiivsuse eemaldaja. Põiepõletiku ja hingamisteede põletike raviks. Sobib kõikide nahatüüpide hooldamiseks.
Sidrun (Citrus med. limonum) on värske, puhas, ergutav, desinfitseerib toaõhku. Stimuleerib vereringet ja seedimist. Parandab töövõimet. Tugevdab organismi immuunsüsteemi.
Sidrunmeliss – Rahustava ja värskendava toimega, masendust ja tuska eemaldav. Lihaseid toniseeriv, lihasevalu leevendav.
Teepuu liike on väga palju ja enamikust neist valmistatakse ka õlisid. On antiseptilise toimega ja desinfitseerib ruume. Parandab vastupanuvõimet, tõstab otsustusvõimet ja kaotab väsimuse. Sobib krooniliste infektsioonide korral. NB! Vastunäidustatud neeruprobleemide puhul. Võib ärritada tundlikku nahka.
Tüümian – Värskendav, mõttetegevust soodustav, vastutusvõimet tugevdav. Pärsib hingamisteede põletikke, naha- ja soolestikuvaevusi, lõdvestab lihaspingeid. Valuvaigistav, vähendab seenehaigustest põhjendatud ärritusi.
Vetiver – Rahustava ja värskendava toimega. Lihasevalu leevendav, lihaseid toniseeriv.
Viiruk ehk viirukipuu aitab hingamisteede haiguste puhul, astma, kurgupõletiku ja köha korral. Rahustab närve. Soodustab sügavat hingamist, tasandab stressist põhjustatud häireid. Tugevdab vastupanuvõimet.Aroomteraapias kasutatakse kuiva ja vananeva naha hooldamiseks, haavade ja armide raviks.
Õlelill – Vastupanuvõimet parandav, kolesterooli alandav, krampe leevendav, maksategevust kiirendav. Ravib veenipõletikke, couperosa nahka, köha ja nohu. Soodustab haavade paranemist.
Ylang-Ylang – Rahustav ja meeleolu tõstev, vererõhku alandav. Masendust, hirmu ja paanikat eemaldav, seksuaalsust stimuleeriv. Leevendab üleminekuaastatest põhjustatud vaegusi.

 

Aroomiteraapiat saab kombineerida ka astroloogiaga

Kuulus 17. sajandi taimetark ja apteeker Nicholas Culpeper on kirjutanud mitmeid raamatuid kombineerides taimemeditsiini astroloogiaga. Selle põhjal saad vaadata, mis lõhn on seotud Sinu tähemärgiga.

 • Jäär – basiilik, must pipar
 • Sõnn – ylang-ylang, roos
 • Kaksikud – piparmünt, apteegitill, liivatee
 • Vähk – kummel
 • Lõvi – mürr, viiruk
 • Neitsi – mürt, lavendel
 • Kaalud – geraanium
 • Skorpion – patšuli, ingver
 • Ambur – iisop
 • Kaljukits – eukalüpt, kuskus
 • Veevalaja – kannike, sandlipuu
 • Kalad – küpress

 

Lõhnad ja energiakeskused

Usutakse, et igal energiakeskusele (ehk tšakrale) mõjuvad toetavalt erinevad lõhnad, mis seda energiakeskust ja sellega seotud teemasid aitavad tugevdada:

Esimest ehk juurtšakrat (seotud teemad: suhted suguvõsaga, ühendus maaga ja materiaalse maailmaga, stabiilsus) toetavad lõhnad: seedripuu, mürr, patšuli, nelk, mänd

Teist ehk sakraaltšakrat (seotud teemad: seksuaalsus, suhted, loovus, eluvooluga kaasaminemine) toetavad lõhnad: jasmiin, roos, sandlipuu, ylang ylang, kardemon, ingver

Kolmandat tšakrat ehk päikesepõimikut (seotud teemad: enesekindlus, isiklik vägi, jõud, mina – tunnetus) toetavad lõhnad: bergamont, vetiveeria, rosmariin. lavendel, kadakas

Neljandat ehk südametšakrat (seotud teemad: armastus, kaastunne, jagamine, pühendumine) toetavad lõhnad: roos, meliss, ylang-ylang

Viiendat ehk kõritšakrat (seotud teemad: suhtlemine, eneseväljendus, avatus, iseseisvus) toetavad lõhnad: kummel, mürr, eukalüpt, salvei

Kuuendat ehk kolmanda silma tšakrat (seotud teemad: intuitsioon, kontakt sisetundega, vaimsed võimed) toetavad: hüatsint, jasmiin, piparmünt

Seitsmendat ehk kroontšakrat (seotud teemad: ühendatus Universumiga) toetavad: lootus, viiruk, lavendel, roosipuu, sandlipuu.

 

Mis õli mille puhul aitab

Valu vaigistav: kaneel, piparmünt
Astmat leevendav: eukalüpt, lavendel
Antibiootiline: teepuu
Antidepressant: bergamot, lavendel, sidrunhein, apelsin
Antimikroobne: tüümian
Närvivalu leevendav: sidrun
Antireumaatiline: eukalüpt, sidrun, lavendel, rosmariin, tüümian
Antiseptiline: basiilik, bergamot, lavendel, sidrun
Viirusevastane: eukalüpt, lavendel, laimi, teepuu
Afrodisiaakum: basiilik, tüümian, ylang-ylang
Deodoriseeriv: bergamot, lavendel, sidrunhein
Seedimist soodustav: ingver, sidrun, sidrunhein, piparmünt
Energiat andev: basiilik, greip, sidrun, apelsin, rosmariin
Kurnatuse vastu: greip, sidrun, mandariin, ylang-ylang
Köha leevendav: basiilik, bergamot, piparmünt, tüümian
Jalgade higistamist leevendav piparmünt
Peavalu leevendav: basiilik, eukalüpt, greip, lavendel, piparmünt
Põletikuvastane: lavendel, sidrun, sidrunhein, , rosmariin
Putuka ja sääsetõrjevahend: sidrun, eukalüpt, lavendel, piparmünt
Unetust leevendav: lavendel
Migreeni leevendav: lavendel, piparmünt, rosmariin
Lihasvalu leevendav: basiilik, piparmünt, rosmariin
Iiveldusevastane: ingver, piparmünt
Hingamisprobleeme leevendav: basiilik, eukalüpt, piparmünt, rosmariin
Lõõgastav: lavendel, ylang-ylang
Merehaigust leevendav: ingver rahustav: bergamot, lavendel, mandariin, ylang-ylang
Päikesepõletust leevendav: eukalüpt, lavendel
Toniseeriv: basiilik, ingver, sidrun, sidrunhein

Nb. Tsitruseõlid on fototoksilised. Mitte kasutada enne päevitamist.

Rasusele nahale sobivad greibi, apelsini, laimi, sidruni, lavendli, ja teepuu eeterlikud õlid. Kuiva naha puhul sobivad lavendli, ja ylang-ylangi eeterlikud õlid. Vananevale nahale teeb head apelsini eeterlik õli.

 

Eeterlik õli Ladinakeelne nimetus Nahale Üldisemalt
Apteegi till Foeniculum vulgare Kombineeritud , normaalne, rasune, tuhm nahk. Toonik, värskendav. Tselluliiti vähendav, mürkidest vabastav, arme vähendav Östrogeeniga sarnanev õli, kutsub esile sünnitust. lõdvestav, vett väljutav
Apelsin Citrus sinensis Pleegitav, puhastav, pinguldav, kombineeritud nahk, pinges nahk, rasune nahk, laienenud poorid, paistetus, vananev nahk Energiat andev. Haige toa desinfitseerimiseksKõik liiges ja lihas ning kõõlusvalud, tasakaalustav, depressioon, seede probleemid, üleväsimus, üldine kehaõli, paistetus, pinged, toniseeriv, uplifting
Basiilik Ocimum basilicum  Putukate peletaja, putuka hammustused, reuma, lihasvalud, bronhiit, köha, kõrvavalu, sinuiit, iiveldus, külmetus, palavik, grippviirushaigused, pinged, depressioon, unetus, migreen, närvipinged, parim närvide toonik, teeb pea selgeks, annab mõtteselgust ja –tugevust
Bergamot Citrus bergamia Akne, infektsioonid, rasune nahk, armid, psoriaas, herpes, valgendav; seborröa Depressioon, rahustav, pinged, tõstab immuunsust
Curcuma Curcuma aromaticum  Akne, põletiku vastane, pidurdab karvakasvu näol ja kehal Lõdvestav, tugevalt rahustav
 
Elemi Canarium luzonicum  Vananev nahk, kortsud, põletikud, fiksaator Valuvaigistav, bronhiit, köha, gripp, närvipinge, stress, röga lahtistav, antiseptik, annab rahu
Geraanium Pealrgonium X aspearum  Akne, naharasu tasakaalustav, kõik nahatüübid, hematoom, kuperoosa, pingul nahk, haavad, dermatiit, tselluliit, halb vereringe; veenilaiendid Kurguvalu, menopaus, PMS, närvipinge, neuralgia, stress
Greip Citrus paradisii  Akne, rasune nahk, juustekasvu kiirendav, toniseerib nahka ja kudesid, tselluliit, vett väljutav Gripp, külmetus, depressioon, peavalu, närvipinge, esinemis stress
Humal Humulus lupus  Dermatiit, nahalööbed, haavandid Astma, spasmiline köha; toetab östrogeeni teket,;Peavalud, unetus
Iisop Hyssopus officinalis  Ekseemid, sügelus, dermatiit, põletikud, tugevdab naha ja kogu organismi immuunsust Gripp; astma, bronhiit, kurguvalu, stress, ülepinge
Jasmiin Abs Jasminium grandiflorum Vananev nahk, kuiv nahk, tuhm nahk, normaalne nahk, nahka uuendav, armid Rahustav ja tasakaalustavPinged, depressioon, stress, toniseeriv
Kadakas mari Juniperus communis L. Akne, dermatiit, ekseemid, rasusele nahale, naha toonik, haavad, tselluliit, juuste kadu, mürke väljutav, vett väljutav, hemoroidid; Reuma, artriit, gripp, külmetus, pinged, stress
Kajeput Melaleuca cajuputii  Kasutatakse kui lokaalset nahahaiguste parandajat, rasune nahk. Esmaabi putuka hammustuste korral Kergelt valu vaigistav, mikroobide vastane, antiseptik. Lõdvestab lihaseid, kergendab bronhiiti, astmat, lihasvalusid, reumat, artriiti. Immuunsust tõstev, aitab kõhukinnisuse ja puhitiste korral.Esmaabi külmetuse ja gripi tulekul
Kamper Cinnamomum camphora  Akne, dermatiit, põletikud, rasune nahk; armid, haavad, kortsud, rasune nahk Valuvaigisti –  artriit, lihasvalud, reuma, venitused; bronhiit, köha, külmetus, palavik, gripp, nakkus haigused, põletiku-, viiruste-, seente vastane, üldine stimulant
Kikkaputk Angelica archangelica  Pingul-paistes nahk, psoriaas, naha ärritused Väljutab mürke ja vett organismist, reuma, artriit, bronhiit, astma, köha, aneemia, anoreksia, migreen, närvipinge, külmetus, tõstab organismi immuunsust
Küpress Cupressus sempervirens  Akne, kuperoosa, kombineeritud nahk, laienenud poorid, parandav naha tooni, rasune nahk, pinguldav, tselluliit, stimuleerib vere- ja lümfiringet, vett väljutav menopaus, stimuleeriv, veenilaiendid
Köömen Cuminum cyminum  Rahustav, spasmide vastane, seedimist soodustav. Kilpnäärme ületalitus, unetus, peavalud, migreen, närvipingeParandab lümfi- ja vereringet, mürke väljutavKaitseb ja puhastab kodu
Lavendel vera Lavandula angustifolia Akne, allergiad, villid, jalaseen, põletused, dermatiitekseemid, põletikud, putukahammustused, psoriaas, haavad, kõõm, Kõikidele nahatüüpidele reuma, artriit, lihasvalud, astma, bronhiit, kurgupõletik, kõrvavalu,  gripp, depressioon, peavalu, ülepinge, unetus, migreen, stress, Jne
Litsia Litsea cubeba  Akne, dermatiit, rasune nahk, rahustav, põletikuvastane, pinguldav , lööbed Liigne higistamine
Loorber Laurus nobilus  Soodustab juuste kasvu; peanaha haigused Tõstab söögiisu, külmetused, mandlipõletik, viiruslikud haigused, suu haavandid; lihasvalud, artriit, tõstab immuunsust
Majoraan Origanum marjorana   Antiseptiline, valu alandav, antioksüdant, antiseptik, viiruste-, bakterite vastane, seente vastane; Külmamuhud, sinikad, puugid Artriit, reuma, venitused, nihestused, lihas ja liigesvalud, astma, bronhiit, peavalu, unetus, migreen, närvipinge
Mandariin Citrus reticulata Blanco  Akne, rasune nahk, armid, kombineeritud nahk, rasedusarmid, toonik Vett väljutav, Unetus, närvipinge, rahutus
Manuka Leptospermum scoparium  Akne, põletikud, infektsioonid, seenhaigused, allergiad, Sarnaneb Teepuu õliga, kuid on teiste bakterite vastane Astma, bronhiit, köha, ninaneelu põletikud, tuberkuloos, tupeseen, põiepõletik, gripp, palavik, tuulerõuged jne
Muskaatpähkel Myristica fragrans  Parandab seedimist, reuma ja artriit, parandab vere- ja lümfiringet, neuralgia, iiveldus. Soojendav, inspireeriv õli
Must pipar Piper nigrum Stimuleerib vere-ja lümfiringet. Lõdvestab pinges lihaseid, artriit, neuralgia. Tugevalt anibakteriaalne ja viiruste vastane, gripp, külmetusEmotsionaalselt tõstab enesekindlust, samas maandab ja tasakaalustab. Väidetavalt on abiks suitsetamisest loobumisel
Mürt Myrtus communis  Akne, rasune nahk, suured – avatud poorid Astma, bronhiit, köha, tuberkuloos, külmetus, gripp, infektsioon haigusedSobilik lastele
Mürr Commiphora myrrha  Jalaseen, ekseemid, kare ja kestendav nahk, sügelus, haavad, kortsud, roos Artriit, Gripp; Astma, bronhiit, kurguvalu; igemepõletik
Nelk Dianthus carophyallus  Lõhnaõlide valmistamiseks, on fiksaator Emotsionaalselt tuju tõstev, seksuaalsust tõstev, vähendab künismi, skeptilisust, enesekriitilisust, üksildus
Neroli ABS Citrus auratium   Eriti hea rasusele või kuivale nahale, vananevale nahale, noorendav ja rahustav Rahustav, stressi vastane, tasakaalustav; suurendab eneseusku; aitab hirmu, depressiooni, kurvastuse, hüsteeria korral; unetus
Niauli Melaleuca viridiflora  Akne, haavad, põletused, villid, rasune nahk, putuka hammustused Lihas ja liigesvalud, halb vereringlus, reuma, astma,, bronhiit, köha, nohu, kurguvalu, põiepõletik, külmetus, gripp
Oregano Corydothymus capitatus  Kutsutakse valuvaigistiks.Liiges-ja lihasvalud, artriit, reuma, papilloomi viiruse vastane, seenevastane, alandab kolesterooli, simulant, toonik
Palmaroos Cymbopogon martinii  Akne, dermatiit, naha infektsioonid, armid, kortsud, kõik nahatüübid, tasakaalustaja, puhastav,  niisutaja, stimulaator nahale, balansseerib rasueritust, puhastav, seennakkused, naha uuendaja Anoreksia, seedetrakti bakterid, närvipinge, stress, detox, seedimise probleemid, üleväsimus, vett väljutav, lõdvestav, paistetusVärskendav, stimuleeriv
Petitgrain Citrus Aurantium  Akne, rasune nahk, toonik, liigne rasueritus Unetus, stress, närvipinged
Piparmünt Mentha piperita  Akne, dermatiit, roos; puhastav, rasune/kombineeritud nahk Lihasvalud, hambavalu, neuralgia, astma, bronhiit, sinuiit, südame kloppimine, spasmiline köha, iiveldus, kõhukrambid, külmetus, gripp, palavik, peavalu, migreen, närvipinge
Porgandi seeme Daucus carota  Dermatiit, ekseemid, psoriaas, lööbed, nahka uuendav, toniseeriv, pinguldav, kortsud, tuhm nahk, stimuleerib punaliblesid, parandab naha tooni ja elastsust; armide raviks Mürke väljutav, artriit, reuma, maksa puhastav, PMS
Raudrohi Achillea millefolium  Akne, ekseem, haavad, põletused, kiirendab juustekasvu, põletikud, lööbed, armid, veenilaiendid, kuperoossa Kõrgvererõhk, reuma, artriit, tromboos, hemorroidid, kõhu krambid, põiepõletikud, muud põletikud, unetus, stress
Ravensara Ravensara aromatica  Põletiku vastane, tugevalt viiruste vastane, antibakteriaalne, gripp, hepatiit, unetus, tugevalt immuunsust tõstev, antiseptiline, fungitsiidne, paukuv-kuiv köha, herpes, tuulerõuged, mononukleoos.Oma leebe lõhna ja toimega sobiv ka lastele.
Rosmariin Rosmarinus officinalis  Akne, tasakaalustav, vere-ja lümfiringet stimuleeriv, kombineeritud nahk, mürke väljutav, paistetust alandav, rasune nahk, tselluliit, vett väljutav, stimuleeriv Valud, hingamisteede haigused
Roos ABS Rosa centifolia  Kõigile nahatüüpidele, eriti vananevale, kortsus, tuhmile nahale. Ja kuivale ning tundlikule nahale. Pinguldav ja toniseeriv, kuperoossa – võtab maha punetust, pinguldav ka kapillaaride seinu. Seksuaalsust tõstev, eriti hea naistele, kellel probleeme laste saamisega või menstruatsioontsükli probleemid, suurendab seemnerakkude hulka spermas
Roosipuu Aniba rosaeodora  Vananev nahk, kuiv nahk, põletikud, sügelus, normaalne nahk, tuhm nahk, uuendav, armid, tundlik nahk, kudesid uuendav Lõdvestav, tasakaalustav, rahustav, PMS, stress
Saksa Kummel Matricaria recutica  Akne, kuperoosa, kuiv nahk, eskseemid, infektsioonid, naha põletikud, sügelus, normaalne nahk, psoriaas, lööbed, naha punetus, armid, tundlik nahk, allergiad Artriit, hambavalu, peavalu, unetus, stress
Salvei Salvia sclarea  Vananev nahk, tuhm nahk, pingul nahk, kõik naha tüübid, akne, probleemne nahk, kortsud, haavandid, kõõm ja rasune peanahk, põletikud Valud, pinged, depressioon, menopaus, närvilisus, PMS, stress, kõrge vererõhk, astma, kurgu infektsioonid, sõnnitus valud, migreen
Sandlipuu Santalum austrocaledonicum Akne, kõik nahatüübid, niisutav, kortsud, nahka uuendav, peale habemeajamist; Bronhiit, kuiv köha, kurguvalu, iiveldus, põiepõletik, depressioon, unetus, närvipinge, stress
Seeder Atlase Cedarus atlantica  Akne, dermatiit, ekseemis, kõõm, seen infektsioonid, rasune/normaalne nahk, juustekadu, haavad, naha kestendused, kuperoosa, sügelus, avatud poorid, lööbed; Soojendav, tujutõstev, toniseeriv, artriit, reuma, bronhiit, köha, põiepõletik, närvipinge, stress
Selleri seeme Apium graveolens  Artriit, reuma, puhastab verd toksiinidest, suurendab piima eritust, lõdvestab maksa, põiepõletik, emakale toniseeriv
Sidrun Citrus limon L  Akne, rasune nahk, herpes, putukahammustused, veenilaiendid, konnasilmad; Artriit, tselluliit, kõrge vererõhk, nina verejooks, halb vereringe, reuma, astma, kurguvalu, bronhiit, gripp, külmetus, palavik
Teepuu Melaleuca alternifolia  Akne, põletikud, infektsioonid, seenhaigused, allergiad, põletused, jalaseen, herpes, kõõm, rasune nahk, naha lööbed Astma, bronhiit, köha, ninaneelu põletikud, tuberkuloos, tupeseen, põiepõletik, gripp, palavik, tuulerõuged jne
Tsitronella Cymbopogon nardus  Rasune nahk, rasused juuksed, deodorant, sääsetõrjevahend, toniseeriv, stimuleeriv
Tüümian Thymus vulgaris linalol  Akne, rasune nahk, poore ahendav, miiliumid, dermatiit, põletused, haavad, ekseemid, tselluliit, täid. Artriit, liiges-lihasvalud; astma, bronhiit, köha, laringiit, sinuiit, (kurgu ja mandli põletik)
Vaigu-kaljukann Cistus landifer  Eriti vanale nahale, kortsud, parandab tsirkulatsiooni, pinguldav, toniseeriv. Parandab naha kasvajaid, -vähki Köha, bronhiit, külmetusFiksaator
Vetiver Vetiveria zizanoides  Akne, vananev nahk, nahka valgendav, paistetus, tuhm nahk, rasune nahk, toniseeriv Tasakaalustav, ülepinge, unetus, menopaus, stress
Viiruk Boswellia carterii  Armid, kuiv/ vananev/ kombineeritud/ rasune nahk, tuhm nahk, haavad, kortsud, valgendav, põletikud Astma, bronhiit, külmetus, gripp, stress, närvipinged, immuunsust tõstev, tasakaalustav
Õlelill Helichrysum italicum  Akne, allergiad, hematoom, veresoonte tugevdaja, armid, villid, dermatiit, ekseem, põletikud, haavad, tugevalt parandav, nahalööbed, nahakestendus, toob ja hajutab ka sügaval kudedes olevad hematoomid Liiges-ja lihasvalud, reuma, venitused, nihestused, astma, bronhiit, köha, maksa spasmid, bakteriaalsed infektsioonid, külmetus, palavik, depressioon, stress, neuralgia, tõstab immuunsust, on kolesterooli alandav jne
Ylang Extra Cananga odorata  Akne, ärritunud ja rasune nahk, üldine nahahooldaja, tasakaalustav, nahka uuendav, niisutav, armid, toniseeriv, juuste kasvu soodustav, sobib juuste loputamiseks Kõrge vererõhk, unetus, depressioon, stress

 

Viis aroomiõli, mis peaks leiduma igas kodus

Lavendliõli- Lavendli magusalt ergutava lõhna abil saad jagu stressist ja närvipingest. Lisaks sellele tugevdab lavendliaroom südametegevust ja aitab kõrgvererõhu korral. Kui vaevled unetuse käes, siis piserda tilgake õli padjale, peavalude korral piisab ühest tilgast kuklapiirkonna masseerimiseks. Naised võiksid lavendlist abi otsida menstruatsioonieelsete vaevuste korral. Ka erinevaid põletusi saab lavendliõliga leevendada. Samuti joogaga tegelejatel soovitatakse oma sessiooni ajal just lavendliaroomi sisse hingata. Üks sõõm – ja sa tunned end õnnistatuna!

Piparmündiõli-  Piparmünt on väga värskendav, kuid samas äärmiselt rahustav aroom. Kui vaevled peavalu käes, siis enne valuvaigistite järlele haaramist proovi ära piparmündiõli. Määri paar tilka randmele ja hinga aroomi sisse,  see aitab vähendada valust tulenevaid sümptomeid pingepeavalu korral. Teaduslikult on tõestatud, et piparmündist võib abi leida ka seedehäirete ja iivelduse puhul.

Eukalüptiõli– Eukalüptiõli on suurepärane külmetushaiguste, lihase- ja liigesevalude peletaja. Tänu tugevatele antiseptilistele omadustele on temast abi ka hingamisteede haiguste nagu kõha, nohu ja astma korral. Hingamise kergendamiseks võib tilgutada mõned tilgad taskurätikusse või padjapüürile. Suurepärane virgutaja ja lõõgastaja on eukalüptiõliga jalavann.  Lisa teelusikatäis eukalüptiõli vanniveele ja tunned, kuidas väsinud jalad kergemaks muutuvad. Lisaks saab eukalüptiõlist abi erinevate plekkide eemaldamisel: närimiskumm, värv, pastapliiatsiplekid riietel või vaipadel. Õli ei tohiks kahjustada puhastatavat materjali, kuid igaks juhuks tuleks enne eukalüptiõli kasutamist selles veenduda.

Sidruniõli–  See ergas ja värske lõhn sobib suurepäraselt stressi leevendamiseks pimedal talveajal. Lisaks sellele aitab sidruniaroom parandada sinu keskendumisvõimet ning suurendada sinu vaimset teadlikkust. Sidruniõlile on omistatud ka antiseptilised omadused, mistõttu võib teda kasutada seenhaiguste, kriimustuste ja haavade raviks. Tunned end väsinuna? Piserda paar pilka oma rinnale ja kõrile ning tunned, kuidas elujõud sinusse tagasi voolab.

Teepuuõli– Juba tilgakeses teepuuõlis on imevägi!  On teada, et teepuuõli leevendab hambavalu, rahustab peanahka, vähendab vistrikke ja lisaks on ta hinnatud oma antiseptiliste omaduste poolest. Oled nohus, kuid ei saa seda endale lubada? Piserda taskurätile 3–5 tilka teepuuõli ja hinga aroomi sisse. Määri õli ka ninna või laubale.  Ka peanaha sügeluse, punetuse ja kõõma korral on teepuu hinnatud ravivahend. Lisa mõned tilgad teepuuõli tavašampooni hulka ja hoia šampooni mõni minut peas. Lisaks ravivale toimele kingib teepuuõli šampooni sees sulle ka siidiselt pehmed juuksed.

 

Taimsete eeterlike õlide kasutamismeetodid

MASSAAZ  4 – 6 tilka – 15ml baasõlisse üldmassaaziks. Üldine või lokaalne massaaz, psüühilise või füüsilise häire puhul.

VANN    4 – 6 tilka emulgeerida piimas, koores, mees või baasõlis. Lõdvestab või virgutab, ravib unetust, peavalu, lihasvalu, parandab vereringet.

JALAVANN    3 – 5 tilka.

ISTEVANN    Lokaalsed vannid valu ja põletiku puhul.

DUŠŠ    1 – 3 tilka niiskele pesušvammile. Lõõgastab või ergutab.

INHALATSIOON    1 – 2 tilka kuuma vette. Hingamisteede põletikud.

MÄHISED    2 – 4 tilka kuuma või külma vette (~2l ).

KOMPRESSID    Külmad ja kuumad; nihestuste, sinikate, põletuste, peavalu korral.

AROOMILAMP    4 – 7 tilka lambivette, olenevalt toa suurusest. Loob meeleolu, tasakaalustab tundeid ja desinfitseerib ruumi.

LÕHNARÄTT    1 – 3 tilka, kiire mõju psüühilise seisundi mõjutamiseks.

AROOMIKIVI     1 – 3 tilka, kiire mõju psüühilise seisundi mõjutamiseks.

SUULOPUTUS    2 tilka emulgeerituna veeklaasi. Hävitab bakterid, aitab igemepõletiku ja kurguvalu vastu.

SAUN    2 tilka 1l leiliveele. Sule silmad leili auru ajal. Okaspuude lõhnad desinfitseerivad ja avavad hingamisteed.

PARFÜÜMISEGU   20 tilka – 10ml jojobaõlisse. Valitakse meeldivatest eeterlikest õlidest.

 

Ettevaatusabinõud ja kasutamise piirangud

 • Ära kasuta eeterlikku õli seespidiselt.
 • Väldi eeterliku õli sattumist silma ja teistele limaskestadele. NB! Loputa veega, kahjustatud kohale 2 tilka mandliõli. Hoia lastele kättesaamatus kohas!
 • Ei ole soovitav raseduse ajal, vaid lõhnana.
 • Imikutele terapeudi soovituse kohaselt.
 • Väikelastele 1/5 täiskasvanu annusest.
 • 7 – 12 aastasele lapsele – pool täiskasvanu annusest.
 • Tsitrusõlid võimendavad ultraviolettkiirgust vähemalt 6 tundi.
  NB! Nahakasvaja – ei soovita kasutada tsitruse õlisid.
 • Eeterlikud õlid mõjutavad homoöpaatilist ravi (piparmünt, eukalüpt jne)
 • Allergia, tundlik nahk. Test: 1 tilk eeterlikku õli baasõlisse (½ tl) või kreemi – rinnakule või kõrva taha, oodata 12 tundi.
 • Rasked haigused, ravimite kasutamine.
 • Astmaatikud.
 • Kõrge ja liigmadal vererõhk, kui tarvitatakse samatoimelisi ravimeid.
 • 36 tundi pärast vaktsineerimist on lubatud kasutada eeterlikke õlisid.

Hoia õlisid alati tumedates originaal pudelites, säilita jahedas kuivas kohas, eemal homöopaatilistest ravimitest, sest nad võivad mõjutada õlide aroomi. Ära hoidmaks õlide aurustumist hoia korgid tihedalt suletuna.

Eeterlikud õlid on ohutud ja väga kasulikud, kuid neid kasutatakse mõistlikult. Mürgistuse võib saada, kui suu kaudu manustatakse suuri koguseid. Kuigi mõned vanemad raamatud soovitavad suu kaudu võetavaid koguseid, siis enamik aroomiterapeute on nüüd selle vastu. Suu kaudu peaks manustama ravimtaimedega raviva arsti või kliinilise aroomiterapeudi järelevalve all.

 

Teen ise ravisalvi

Õppisin erialakirjandusest tegema oma lapselaste tarvis kaht ravisalvi. Mõlema aluseks on lastekreem, millele lisan naturaalseid eeterlikke õlisid. Angiini vastu segan teelusikatäie lastekreemi hulka kolm tilka geraaniumiõli ja kaks tilka koirohuõli, määrin haige lapse kaela eest- ja tagantpoolt ning katan pooleks tunniks villase salliga.

Kõrvavalu korral kasutan samuti geraaniumiõli (täiskasvanule neli-viis tilka, lapsele üks-kaks tilka lastekreemi hulka) ja määrin saadud salvi kõrvalesta ümber. Kui teha seda kolm-neli korda päevas, saab kõrv paari päevaga päris terveks, valu möödub veel varem.(Milvi Saarenurk)

Töö autor: Katrin Kommel

12.2016

 

Kasutatud kirjandus

http://maakodu.delfi.ee/news/maakodu/aed/tasub-teada-aroomiolid-ja-nende-moju-immuunsusteemile?id=59335186

http://koduhaldjas.blogspot.com.ee/2014/04/aroomiolide-moju-tervisele.html

http://alkeemia.delfi.ee/tervis/alternatiivravi/inspireeriv-aroomimaailm-milline-lohn-sobib-sinu-tahemargile?id=69697339

http://elumuutjad.ee/2014/02/aroomi-olid-ja-nende-omadused/

http://www.fix.ee/?go=al12

http://doterra.ee/artiklid/24/tervise-ja-edu-aroomid

http://buduaar.ee/Article/article/5-aroomioli-mis-peaks-leiduma-igas-kodus

http://www.aroomteraapia.ee/?14&lang=est&m1=14

Raamat Aroomiteraapia perele Jan Kusmirek, Krismariin oü, 1998

Raamat Aroomitereaapia , Christine Wildwood, Sinisukk, 1997

 

 

 

 

 

 

 

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga